IP-COM - G1050F
48GE+2SFP Unmanaged Switch- Comply with IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z, and IEEE 802.3x standards.
- Provide 48 10/100/1000 Mbps Base-T Ethernet ports and support auto MDI/MDIX.
- Provide 2 independent 1000 Mbps Base-X SFP ports and support 20 km long-distance networking.
- Support 16K MAC address table and MAC address auto-learning.
- Support full duplex IEEE 802.3x flow control and half duplex back pressure flow control.
- Support unblocked wire speed forwarding for all ports.
- Support 12Mb large buffer queue.
- Integrated professional lightning protection circuit offers 6 kV lightning protection for the built-in power supply and all Ethernet ports.
- One-key VLAN function helps isolate broadcast storms effectively.
- Feature a 19-inch/1U standard rack-mount shell design.
| Product model | G1050F |
| Hardware features | |
|---|---|
| Network standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| LED indicators | One Link/Act LED indicator for each port(green:1000M,yellow:100M) One Power LED indicator for each device One VLAN LED indicator for each device |
| Ports | 48 10/100/1000Base-T Ethernet ports 2 independent 1000 Mbps SFP ports |
| Transmission medium | Ethernet: CAT3 UTP or better Fast Ethernet: CAT5 UTP or better Gigabit Ethernet: CAT5e UTP or better 1000Base-SX: MMF 1000Base-LX: MMF or SMF |
| Dimensions (L x W x H) | 440 mm x 240 mm x 44 mm |
| Product material | Steel shell |
| Fan | Fanless |
| Protection | Port lightning protection: 6 kV Power supply lightning protection: 6 kV Electrostatic protection: - Air discharge: ±8 kV - Contact discharge: ±6 kV |
| Forwarding mode | Store-and-forward |
| Switching capacity | 100 Gbps |
| Packet forwarding rate | 10 Mbps: 14880 pps 100 Mbps: 148800 pps 1000 Mbps: 1488000 pps |
| Buffer | 12 Mb |
| MAC address table | 16 K |
| Jumbo frame | 12 K |
| Power supply | Input: 100 - 240V AC 50/60Hz Output: 12V 4A |
| Whole switch consumption | Whole switch consumption: <48 W |
| Mounting methods | Support desktop mounting Support wall mounting Support rack mounting |
| Environment | Operating temperature: 0°C - 45°C Storage temperature: -40°C - 70°C Operating humidity: (10% - 90%)RH, non-condensing Storage humidity: (5% - 90%)RH, non-condensing |
| Certificates | CCC, FCC, CE, RoHS |
| Software features | |
| Protocol | CDMA/CD |
| MAC address learning | Auto learning and auto updating |
| Function | One-key VLAN (In this mode, ports 1 to 46 cannot communicate with each other, but can communicate with ports 47 to 50.) |
TEMPI DI CONSEGNA
Per garantire il miglior servizio ai nostri clienti, le spedizioni sono assegnate a corrieri leader in Italia.
Per i prodotti IN PRONTA CONSEGNA i tempi di consegna saranno di 1/3 giorni lavorativi in base alla grandezza ed alla distanza dalla nostra logistica.
Per i prodotti ORDINABILI o DISPONIBILI IN LOGISTICA, i tempi di consegna possono variare a seconda del prodotto stesso e sono indicati nella pagina prodotto sotto al pulsante “Aggiungi al carrello” .
Tutti gli articoli DISPONIBILI, vengono spediti entro 24 ore Lavorative dalla ricezione dell'ordine.
Per maggiori informazioni o in caso di urgenze, i nostri consulenti sono disponibili nella chat che trovi in basso o telefonicamente al numero +39 0236601020.

feedback Segnala commento